"ŽEMAIČIŲ ŽEMĖS" ŽURNALAS. 2001 m. Nr. 1
TURINYS

Čia žmonės vėl pamato šviesą
 
Juozas Elekšis
 
Įduodami žmogui itin brangų ir lengvai pažeidžiamą daiktą, dažnai sakome: „Saugok kaip akies vyzdį!”. Širdis, akys, inkstai… Svarbiausi žmogaus organai, be kurių mūsų gyvenimas neįsivaizduojamas. Paskutiniais metais plačiame pasaulyje pasitaiko ir tokių faktų, kad degradavę žmonės parduoda savo vaikus, tačiau nėra tekę girdėti, kad žmogus parduotų savo akis. Net ir turėdami jas kiekvienas gerai suprantame, kokia tai vertybė. Suprantame ir saugome. Tačiau gyvenimo vingiai nežinomi. Akies ligomis serga labai didelis procentas Lietuvos gyventojų. Daugeliui jų, norint sugrąžinti regėjimą, reikia atlikti sudėtingas operacijas.
Atkakli žemaitė iš Klaipėdos Lilija Socevičienė Vilniaus Antakalnio poliklinikoje jau daugelį metų užsiima būtent tuo. Lietuvos medicinos istorijoje ji žinoma kaip gydytoja, pirmoji pradėjusi taikyti naujus gydymo metodus ambulatoriniu būdu darant akių operacijas. Po tokios operacijos žmogus tą pačią dieną keliauja namo. Po to jam tik keletą kartų dar reikia atvykti į polikliniką pasitikrinti, ar gerai gyja mikroskopinės žaizdelės.
Tokios operacijos Lietuvoje pradėtos daryti 1992 m. gegeužės mėnesį. Nuo to laiko praėjo jau beveik 9 metai, o Antakalnio poliklinika tebėra vienintelė Lietuvoje, kur ambolatoriškai daromos tokios sudėtingos akių operacijos. Jos visiškai neskausmingos. Po operacijos dažnas net nustemba: „Ar jau viskas?”
Lilija savo žvitrumu iš kitų bendraaamžių išsiskyrė dar mokydamasi Klaipėdos vidurinėje. Tuo metu ji labai mėgo turizmą. Pėsčia gana dažnai nužingsniuodavo iki Kretingos, Nidos, Šventosios, Švėkšnos. Sugrįš iš tokio žygio, o ryte - spartakiada, rungtyniauja bėgimo takelyje. Taip grūdinosi valia. Ir ne tik sporto srityje. Mokykloje ji buvo aktyvi meno saviveiklininkė, mokėsi taip pat gerai.
Tapusi gydytoja, Lidija neužsisklendė savo profesijos rėmuose. Ji buvo pirmąja atkurtos Lietuvos gydytojų sąjungos atsakingąja sekretore, aktyviai dalyvavo Atgimimo Sąjūdžio veikloje.
Stodama mokytis medicinos, norėjo tapti akių gydytoja. Tais metais jos pasirinkimui nebuvo „limito”. Tapo pediatre. Bet Lilija - žemaitė. Jos užsispyrimas nugalėjo. Ji tada taip atkakliai ir dažnai „atakavo” Klaipėdos ligoninės vyr. gydytoją, būsimąjį ministrą A. Vinkų, kad jis paėmė ją dirbti pas save į akių ligų skyrių.1990 m. Lilija su šeima persikėlė gyventi į Vilnių. Ji iš karto atkreipė tuometinio sveikatos apsaugos ministro J. Olekos dėmesį. Jis gydytoją pasiuntė tobulintis į Norvegiją. Lilija ten greitai susirado draugų ir bendraminčių. Po metų, subūrusi 9 Lietuvos oftalmologus, suorganizavo jiems išvyką-stažuotę Norvegijoje. Ten jauna Lietuvos gydytoja susidomėjo žinomas norvegų akių ligų specialistas profesorius Kjell Syvenson. Jis ryžosi Liliją išmokyti ambulatoriškai daryti mikrochirurgines akių operacijas. Taip gydytoja atsidūrė Osle.
1992 m. iš Oslo į Lietuvą faksograma atskriejo žinia, kad norvegai dovanoja mums beveik naują 140 tūkst. JAV dolerių kainuojančią įrangą mikrochirurginėms akių operacijoms daryti ambulatorijos sąlygiomis. Su tokia aparatūra Lietuvoje mokėjo dirbti tik Lilija. Jos padrąsinti į Lietuvą atvyko pats profesorius Kjell Syvenson. Na, o Lilijai padėti atlikti pirmąsias mikrochirurgines akių operacijas ir stebėti jų eigą iš Norvegijos atvažiavo kitas profesorius - Jans Hetland ir jo žmona medicinos sesuo Ingiard.
Norvegai buvo išties geranoriški. Jie pasirūpino ne tik visų komandiruočių apmokėjimu, bet dar ir išmokė dirbti su gauta nauja įranga medicinos seserį Ramunę Šedytę. Net šešerius metus jie lietuviams tiekė ir ypač brangias šioms operacijioms reikalingas medžiagas: lęšiukus, siūlus, medikamentus, viskoelastinę medžiagą. Būdami Norvegijoje jie dažnai telefonu susisiekdavo su Vilniumi ir konsultuodavo Liliją.
Tais metais, pradedant tokias operacijas, rizikavo ne tik Lilija Socevičienė, bet ir Antakalnio poliklinikos vadovė Birutė Galkauskienė. Tik 1997 m. sveikatos apsaugos ministras J. Galdikas tokias operacijas Lietuvoje oficialiai įteisino, tada buvo nustatyti ir jų įkainiai.
Praėjusiais metais šioje poliklinikoje įsimintinu įvykiu tapo 2000-oji mikrochirurginė akių operacija, atlikta ambulatoriniu būdu.
Šiuo metu kartu su Lilija tokias operacijas jau daro ir kitas gydytojas - Aidas Kirtiklis. Žmonės, apsilankę pas šiuos medikus, tampa laimingi: jiems sugrąžinama šio pasaulio šviesa ir grožis. Tokiu savo darbu šie gydytojai, kaip ypa pasakę jų mokytojai ir pacientai, dar būdami gyvi nusikala sau karūnas, kurias puošia tūkstančiai šviesos deimantų.

"ŽEMAIČIŲ ŽEMĖS" ŽURNALAS. 2001 m. Nr. 1
TURINYS


© Žemaičių kultūros draugijos redakcija
Tinklalapis atnaujintas 2003.11.03 .
Pastabas siųskite adresu:

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija