Ada Budreckienė: „Henrikas Ciparis“
 
Didelio atgarsio Žemaitijoje sulaukė 2003 m. pradžioje Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje surengta Henriko Cipario kūrybos paroda. Tai vienas iš reikšmingesnių ir įspūdingesnių kultūros renginių krašto muziejuose paskutiniaisiais metais. Joje eksponuoti dailininko Henriko Cipario sukurtų spektaklių dekoracijų maketai, herojų kostiumai, plakatai, lankstukai, kiti leidiniai, kuriuos rengdamas spaudai maestro yra nemažai padirbėjęs.
 
Henrikas Ciparis gimė 1941 metais Labardžių kaime, netoli Rietavo. 1960-aisiais baigė vidurinę mokyklą ir buvo pašauktas į armiją. Atitarnavęs privalomąjį laiką, įstojo į tuometinį Vilniaus dailės institutą (dabar Vilniaus dailės akademija) studijuoti dailės pedagogiką, o po trijų metų studijas tęsė ką tik įsteigtoje šios aukštosios mokyklos Scenografijos katedroje.
Nuo 1971-ųjų H. Ciparis – Lietuvos dailininkų sąjungos narys, nuo 1973-ųjų – Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro dailininkas, nuo 1983-ųjų – Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiasis dailininkas.
Per 33 savo kūrybinio darbo metus scenografiją sukūrė daugumai teatro repertuaro spektaklių. Dailininkas yra bendradarbiavęs ir su Vokietijos, Rusijos teatrų režisieriais.
H. Ciparis dalyvavo grupinėse kūrybos parodose, kurios vyko Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Rusijoje. Yra surengęs autorinių tapybos darbų parodų daugelyje Lietuvos miestų, Baltarusijoje.
Dailininko kūrinių yra Vokietijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Austrijoje, Rusijoje, Baltarusijoje.
Daugiausia laiko menininkas skiria kurdamas scenografiją, teatrinius ir istorinius kostiumus, plakatus. Mėgsta grafiką, tapybą.
Iš operų ir baletų menininkui itin artimi Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre pastatyti spektakliai, kuriuos jis kūrė kartu su režisieriumi E. Domarku. Tai Dž. Verdžio „Traviata“, V. A. Mocarto „Pagrobimas iš Seralio“, Š. Guno „Faustas“. Pastarąjį spektaklį 2001 metų gruodžio mėn. 20-ąją dieną teatras paskyrė vyriausiojo dailininko jubiliejui.

 


© Žemaičių kultūros draugijos informacinis kultūros centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.09.01 .
Pastabas siųskite adresu:

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija