Į pradžią

"ŽEMAIČIŲ ŽEMĖ", 2002 m. Nr. 1

Tėviškė

Zita Paulauskaitė

Marija Pečkauskaitė - Šatrijos Ragana gimė 1877 m. vasario 24 d. (pagal naująjį kalendorių kovo 8 d.) Ksavero Šiukštos dvarelyje Keturakių kaime netoli Medingėnų (dabar Plungės rajonas Žlibinų seniūnija). Dvarelis priklausė rašytojos motinos Stanislavos Šiukštaitės-Pečkauskienės šeimai. Pečkauskai šiame dvare trumpai tegyveno. Marijos vaikystė prabėgo Labūnavoje. Pečkauskams išvykus iš Marijos gimtinės, čia, Keturakiuose, liko gyventi jos motinos giminaičiai. Gyveno iki to laiko, kol II pasaulinis karas ir okupacijos senosios Šiukštų giminės palikuonis išblaškė po svetimus ir tolimus kraštus. Sovietų valdžia dvarą nacionalizavo ir jame apgyvendino buvusių kumečių šeimas. 1967 metais Šatrijos Raganos tėviškė buvo paskelbta respublikinės reikšmės istorijos paminklu ir įtraukta į saugotinų pastatų sąrašą, bet iš tikrųjų buvo ne prižiūrima, o tik toliau niokojama. Net kelis dešimtmečius čia gyveno žmonės, mažai ką žinoję apie rašytoją, tad nesirūpinę ir jos atminimo išsaugojimu. Neturtingi, nežinia iš kur atklydę, dažnai asocialūs žmonės... Jiems nerūpėjo dvarą prižiūrėti ir remontuoti. 1969 metais buvo parengtas sodybos ir pastato sutvarkymo projektas, tačiau jis niekados nebuvo įgyvendintas.
1996 m. liepos 4 dieną dvaras buvo išbrauktas iš saugotinų paminklų sąrašo ir pasmerktas visiškam sunykimui.
2000 m. Keturakių kaimo gyventojai sugriovė senovinę iš molio drėbtą trobą. Rašytojos gimtosios sodybos vietoje liko telkšoti užžėlęs tvenkinėlis, kaip ir anksčiau svyravo gluosniai ir apie garbingą dvarvietės istoriją dar šiek tiek galėjo papasakoti anksčiau čia augusio puikaus parko likučiai.
Šiandien?
Įvykiai klostos taip, kad greitai gali ir šito nelikti. Rašytojos, labdarės, kultūros ir visuomenės veikėjos Šatrijos Raganos gimtoji sodyba, kurioje anksčiau gyveno kilminga jos mamos giminė, gali tapti dilgėlių ir dagių kapinynu...
Tuo, kad taip nenutiktų, susirūpino Plungės ir Žlibinų šviesuoliai. 2001 m. gegužės 15 dieną Plungės viešojoje bibliotekoje Plungės rajono savivaldybė, Žlibinų seniūnija, Plungės viešoji biblioteka ir kultūros draugija „Saulutė” pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria įsipareigojama įamžinti Šatrijos Raganos atminimą jos tėviškėje. 2001 m. gegužės 19 d. Šiukštų dvarelyje surengta pirmoji dvarvietės tvarkymo talka - buvo tvarkoma sodybvietė, kurioje ketinama pasodinti giraitę rašytojai atminti, pastatyti koplytstulpį, suolelius, rodykles prie kelio.
Talkininkai surado ir išvalė didelį arkinį rūsį, sumūrytą iš senovinių rankų darbo plytų, kuriame ateityje numatoma organizuoti ir poezijos šventes, kitus kultūrinius renginius. Tie, kas ėmėsi šio darbo, tiki, kad kada nors dainomis ir poezija atgims buvęs Šiukštų dvaro gyvenimas. Vieta čia išties įstabi - viliojančiai gražus ir jaukus gamtos kampelis. Netoli nuo čia, už paslaptingosios Minijos upės, už melsvų miškų - Medingėnai, nedidelis miestelis. Ten, Švč. Trejybės bažnyčioje, būsimoji rašytoja buvo pakrikštyta. Čia jai duotas Marijos vardas.


© Žemaičių kultūros draugijos redakcija, 2002
Tinklalapis atnaujintas 2003.05.15 .
Pastabas siųskite adresu:

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija