Į pradžią

"ŽEMAIČIŲ ŽEMĖ", 2002 m. Nr. 2

Folklorinio sąjūdžio pradininkai
Jurga Palangytė
Kalbėdamas su folkloristais apie folkloro ištakas ir jo vietą Lietuvos kultūros istorijoje, dažnai išgirsti, kad vertėtų pakalbėti plačiau - apie folkloro vietą Lietuvos istorijoje. Tai rodo ir XX a. pabaiga - Lietuvą į Atgimimą, nepriklausomybės atkūrimą kėlė folklorinis sąjūdis...
Viena iš pirmųjų šio sąjūdžio judintojų Žemaitijoje - ylakiškė mokytoja Emilija Miltenienė, kuri šiuo metu gyvena Vilniuje. Tai, ką prieš 30 metų darė jos vadovaujamas kolektyvas, regiono kultūriniame gyvenime buvo nauja, įdomu ir, kaip bebūtų keista, bet paremta vietos valdžios. Ansambliu domėjosi spauda, radijas, televizija, jį kviesdavo į televizijos laidas, apie jį rašė. Ylakiškiai rinko vietos folklorą, rengė temines programas, scenoje išžaisdavo ištisas kalendorines šventes, dainuodavo savo senolių dainas ir… lyg pakeitė viso miestelio, net ir rajono požiūrį į senąją tradicinę kultūrą. Po kurio laiko jais pasekė ir kitų rajono apylinkių žmonės.
Prieš keletą mėnesių pažymėtas kolektyvo trisdešimtmetis. Paskutiniais metais, vadovaujant Algimantui Matučiui, kolektyvas rengia ne tik tradicinio folkloro programas, todėl kai kas jį jau dainų ir šokių ansambliu vadina. Vis dėlto kolektyvo repertuaro pagrindą sudaro šio krašto tradicinis folkloras.
Jubiliejaus proga 100 egz. tiražu išleistas žemaitiškas ansamblio dainuotų dainų rinkinys.
Šiuo metu ansamblio branduolį sudaro ištikimi folkloro senbuviai ir kolektyvo vadovo bendražygiai. Tai Neringa ir Juozas Daukšos, Ieva Draukšienė, Kęstutis ir Remigija Daukinčiai, Margarita Matutienė, Lina Matutytė, Virginija, Tadeušas, Paulius ir Tadas Poškiai, Kotryna Šaulinskienė, Sigita, Robertas, Reda ir Vaclovas Galinskai, Aldona Urbonienė ir Erina Urbonaitė, Algimantas ir Viktorija Kosteckai, Virginija Žitkuvienė, Lina Žitkutė, Kęstutis Urbonas ir kt.

© Žemaičių kultūros draugijos redakcija
Tinklalapis atnaujintas 2003.11.03 .
Pastabas siųskite adresu:

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija