Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

„Žemaičių žemė“. 2007 m. Nr. 1

Orvidų sodyboje
 
Gintarė Joskaudaitė
 
Orvidų sodybą-muziejų Kretingos rajono Imbarės seniūnijoje (netoli Salantų miestelio) prieš daugelį metų pradėjo kurti Kazimieras Orvidas (1905–1989), iš savo tėvo Jono Orvido perėmęs akmentašio amato gudrybes. Iš pradžių tai buvo paprasčiausia kaimo sodyba, kurią metai iš metų vis labiau užvaldė akmuo. Vėliau tai akmenų karalijai sodybos-misterijos turinį suteikė Kazimiero sūnus Vilius Orvidas (1952–1992). Vilius buvo vienuolis. Jis globojo jaunuosius menininkus, padėdavo dvasinę pusiausvyrą praradusiems žmonėms, suteikdavo jiems pastogę. Traukė ši sodyba žmones Viliui gyvam esant, traukia ji ir šiandien. Iki pat šiol dažną vasarą čia kas nors įdomaus vyksta. Ši sodyba (dabar jau privatus muziejus) – Kretingos rajone, dešinėje greitkelio Plungė–Skuodas pusėje. 2005 m. birželio 15–25 d. čia vyko pirmasis tarptautinis dailininkų pleneras, skirtas Viliaus Orvido atminimui. Plenerą surengė Klaipėdos dailės klubas „Guboja“, vadovaujamas direktorės ir šio plenero organizatorės, tapytojos, akvarelistės Reginos Donbrauskaitės-Plotnikovos. Plenero kuratorius buvo Borisas Jokubauskis. Dešimt dienų šioje sodyboje-muziejuje gyveno ir kūrė vienuolika dailininkų iš Vilniaus, Klaipėdos, Kretingos, Šiaulių, Druskininkų, vienas (Hanu Latinenas) – iš Suomijos. Lietuvių menininkų būryje buvo grafikės Irena ir Felicija Kačenauskaitės, skulptoriai M. Grigaliūnas ir Domas Čepas, Vilniaus kolegijos docentas tapytojas Jonas Daniliauskas. Kartu su jais kūrė ir tapytojai Andrius Miežis, D. Andriulionis, B. Kuicienė, plenero organizatorė ir kuratorius.
Plenerą rėmė Klaipėdos apskrities viršininko administracija, Kretingos ir Plungės rajonų savivaldybės bei Imbarės seniūnija.
Anot plenero kuratoriaus, šio dailininkų susibūrimo intencija buvo „tęsti Viliaus Orvido dvasinės misijos tradicijas, prisimenant pagrindinį jo gyvenimo tikslą ir pasiryžimą tarnauti žmonėms bei Kūrėjui“. Išvykdami iš sodybos, plenero dalyviai, kaip priimta ir kituose panašaus pobūdžio pleneruose, čia paliko po vieną savo sukurtą darbą – kas tapybos, grafikos ar skulptūros. Tų pačių metų birželio 25 d. plenero metu sukurti geriausi darbai buvo eksponuojami Salantų kultūros namuose surengtoje plenero dalyvių kūrybos parodoje. Čia visuomenės dėmesiui pateikta daugiau kaip 20 kūrinių. Dvi savaites miestelio gyventojus džiuginusi paroda vėliau iškeliavo į Paberžę, po to pratęsė savo kelią kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, o rudenį buvo atvežta į uostamiestį.
Antrasis dailininkų pleneras Orvidų sodyboje-muziejuje vyko 2006 m. birželio 7–17 d. ir taip pat buvo skirtas Viliui Orvidui, jo šviesioms mintims, kilniems darbams ir užmojams, išminčiai bei dvasingam kūrybiškumui pratęsti. Organizatorius buvo tas pats uostamiesčio dailininkų klubas „Guboja“. Šiame plenere dalyvavo devyni dailininkai. Tai Vytenis Antanavičius, Skaidrė Butnoriūtė, Borisas Jokubauskas, Saulius Kruopis, Liuda Liaudanskaitė-Vyšniauskienė, Regina Donbrauskaitė-Plotnikova, Sergejus Plotnikovas, Vytautas Poška, Gintautas Vaičys. Rugpjūčio 11 – rugsėjo 11 d. visi plenero metu sukurti darbai buvo eksponuojami Plungės kultūros centro parodų salėje surengtoje parodoje. Anot pačių plenero dalyvių, dienos, praleistos Orvidų sodyboje, jiems padėjo geriau pajausti Viliaus Orvido dvasinį pasaulį, aplinką, kuri jį supo, įsižiūrėti į turtingą šio krašto kultūros paveldą. Visa tai matoma ir jų sukurtuose darbuose.

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2007.03.18.
Pastabas siųskite adresu:

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija