Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

 
Žemaičių kultūros organizacijų pareiškimas
 
2007 m. rugsėjo 28 d.,
Viekšniai
Artėjant kiekvieniems rinkimams į Seimą, Lietuvoje pradeda rastis naujų partijų ir judėjimų, kurių tikslas – bet kokia kaina patekti į valdžią. Šių metų rugsėjo pabaigoje žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie steigiamą Žemaičių partiją,  kurios pagrindiniai tikslai esą apskričių sistemos reformavimas, siekiant Žemaitijos regiono sukūrimo, taip pat etninės tautybės, t. y. žemaičių, įrašo pase įteisinimas, žemaičių tautos pasitikėjimo savimi didinimas, kultūrinės bei istorinės savasties saugojimas.
Šis pareiškimas nuskambėjo kaip akibrokštas visiems save gerbiantiems žemaičiams.
Žemaičių partijos steigėjai įkaitais paėmė kiekvieno žemaičio prigimtinę teisę laisvai būti savimi, gerbti savo tėvų žemę, puoselėti savo krašto tradicijas ir kultūrą, kenkia kilniems visos Lietuvos etninės kultūros puoselėjimo ir plėtojimo pagrindams.
Dar Vytautas Didysis sakė, kad žemaičiai yra tie patys lietuviai. Prisiminkime M. Giedraitį, M. Valančių, S. Daukantą, M. Daukšą, S. Stanevičių, Žemaitę, Maironį, S. Darių ir S. Girėną, M. Biržišką ir kitus garsius žemaičius, kurie visą savo gyvenimą, kūrybą ir darbus skyrė Lietuvos valstybės kūrimui ir puoselėjimui. 
Pasinaudodami Lietuvos gyventojų nusivylimu esamomis politinėmis partijomis, spekuliuodami kraštiečių patriotiniais jausmais, naujosios partijos kūrėjai bando spręsti savo asmenines ir politines ambicijas, nesuvokdami, kur veda ši pavojinga tendencija, kai partijos kuriamos etniniu ar tautiniu pagrindu, iškeliant vienos tautybės ar etninės grupės interesus aukščiau kitų.
Lietuvoje jau veikia kelios tautiniu pagrindu surinktos partijos, kurių užmačios suskaldyti Lietuvą mažai kam kelia abejonių. Įtardami, kas finansuoja šį judėjimą, nesame tikri, kad ir šios partijos kūrėjai bei jų rėmėjai neturi tų pačių tikslų – įnešti sumaištį į Lietuvos politinį gyvenimą, provokuoti separastines nuotaikas, sukelti etninius konfliktus, taip sudarant galimybes atsirasti įvairaus plauko „gelbėtojams“ ir „tvarkdariams“.
Kviečiame žemaičius pamąstyti ir įvertinti, kur gali nuvesti tokie politiniai žaidimai ir kam tai gali būti naudinga.
Turime vieną Tėvynę, vieną istoriją ir vieną ateitį, tad bet koks bandymas reikalauti sau išskirtinumo kitų Lietuvos piliečių sąskaita yra pavojinga politinė avantiūra.
 
Pareiškimą pasirašė:
Žemaičių akademija
Žemaičių kultūros, akademinio jaunimo ir vaikų rėmimo fondas
Akademinio žemaičių jaunimo korporacija ,,Samogitia“
Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Biržiškų draugija
Simono Stanevičiaus bendrija
Šatrijos Raganos draugija
Žemaičių kultūros draugijos Vilniaus skyrius
Žurnalo „Žemaičių žemė“ redakcija
 
Pareiškimas priimtas 2007 m. rugsėjo 28 d. (2007 m. rugsėjo 28–29 dienomis Viekšniuose (Akmenės rajonas) vykusioje 20-ojoje Žemaičių akademijos konferencijoje)

© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.31 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija