 Į pradžią
ŽEMAIČIŲ ŽEMĖS" ŽURNALAS. 2003 m. Nr. 1
VASARIS-KUOVS
-
- Švenčiama vasario 16-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną (1918 m.). Šios dienos metu žmonės individuliai ir susirinkę į didesnius ar mažesnius sambūrius prisimena Lietuvos valstybingumo kelią, pagerbia žmones, kurie siekė šalies nepriklausomybės, aukojosi dėl jos.
- Sovietmečiu minėti šią dieną buvo draudžiama. Po 1990-ųjų kovo 11-osios, pasirašius Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Aktą, ši diena oficialiai pažymima kaip visos lietuvių tautos šventė.
- Jei vieversys parskrido prieš Motiejų - lauk didelio atšalimo, jei po Motiejaus - pavasaris bus šiltas ir saulėtas.
- Sakoma: jei nori būti greitas, Vieversio dieną turi apibėgti du kartus apie trobą, nubėgti iki kiemo galo ir atgal.
- Jei Šv. Motiejaus dieną sijosi miltus - pasėlius užpuls amarai.
- Jei Vieversio dieną plaukus šukuosi - vištos daržus kapstys.
- Viena pirmųjų pavasario švenčių. Žmonės džiaugiasi pirmaisiais atgyjančios gamtos reiškiniais. Sakoma, kad iki tos dienos iš šiltųjų kraštų jau būna sugrįžę 40 paukščių.
- Orų spėjimai: jei pašąla kovo 10-osios naktį - šals dar 40 naktų.
- Gavėnios laikas. Visur dar rimtis, tačiau Pempės dieną nuo seno daryta išimtis jauniesiems - jiems būdavo leidžiama susituokti, tik vestuvių kelti būdavo nepriimta.
- Pavasaris jau visur įsitvirtina. Nudžiūvę kiemai, todėl moterų priedermė tokiu laiku darželius tvarkytis, kiemą išsišluoti, pasėti vasarines gėles, apie būsimus daržus pagalvoti.
- Nuo seno įprasta sakyti, kad per Šv. Juozapą parskrenda pirmoji pempė, o ji - prasidedančio atšilimo pranašas.
- Senovės lietuvių Naujųjų metų šventė (kovo mėn. vidurys), kuriai būdingi pagoniški papročiai. Įvedus krikščionybę, jie palaipsniui sunyko, susiliejo su krikščioniškaisiais.
|