Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KARKLĖNAI

Parengė Jonas Vasaris

Karklėnai – vietovė, daug ką menanti apie kunigaikščių Oginskių ir vėlesnių laikų muzikines tradicijas Žemaitijoje. Mena ji ir kompozitorių, dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį.
Karklėnai yra 12 kilometrų nuo Plungės. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą šio kaimo ūkininkas Jonas Leliūga išvyko į Ameriką, o savo ūkelį (30 ha žemės ir pastatus) septyneriems metams išnuomojo Sofijos Kymantaitės motinai Elžbietai Kymantienei. Čia keletą kartų kartu su žmona yra lankėsi ir M. K. Čiurlionis. Tuo metu sodyba buvo gana įspūdinga: kiemas didelis, sodyboje dunksojo tvirtai suręsti žemaitiški pastatai. Šalia jų augo keturios šimtametės liepos. Po jomis buvo sukaltas paaukštinimas muzikantams pasilipti. Įvairių švenčių metu ar šiaip subatvakariais į šią sodybą rinkdavosi ir čia linksmindavosi aplinkinių kaimų jaunimas. Šiuose vakarėliuose yra dalyvavęs ir M. K. Čiurlionis su žmona.

1908 m. rugsėjo 19 d. Karklėnuose M. K. Čiurlionis sukūrė preliudą „Opus 30, Nr.2“. Karklėnų apylinkės M. K. Čiurlionį įkvėpė ne vienam kūriniui. Jo paveiksluose pavaizduoti žemaitiški kryžiai labai primena tuos, kurie stovėjo Karklėnų kapeliuose. XXI a. pradžioje sodyba, kurioje šeimininkavo Sofijos Kymantaitės mama, jau buvo gerokai apnykusi. Iš keturių liepų buvo   likusi tik viena, vietoje gražaus didelio sodo – kelios senos obelys.

 

© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras.
Tinklalapis atnaujintas 2014.09.01 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija