Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

„Žemaičių žemė“. 2005 m. Nr. 2

Mosėdžio PILKAPIAI

Parengė Danguolė Želvytė

Važiuojant keliu Plungė–Skuodas, už posūkio į Mosėdį,  kairėje kelio pusėje, apie 200 m į vakarus nuo Bartuvos upės kairiojo kranto, nelygaus paviršiaus pievelėje tai vienur, tai kitur pūpso nieko nesakantys nedideli akmenys. Medinė rodyklė iškalbingesnė. Ji informuoja, kad čia – Mosėdžio pilkapiai. 
G. Zabiela Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos Skuodo rajono archeologijos paminklų žvalgymo ataskaitoje“  (LKPC PA F. 27, Ap. 1, b. 125) nurodo, kad šiuos pilkapynus 1959 m. išaiškino taip pat Ignas Jablonskis. Tuo metu čia buvo išlikę 8 pilkapiai. 1960 m. I. Jablonskis viename iš jų iškasė 0,7 m pločio perkasą (plotas neaiškus) ir rado akmenų krūsnį.
1969–1972 m. pilkapių sampilus apardė buldozeriai, lyginantys asfaltuoto kelio Plungė–Skuodas aplinką.
1973 m. pilkapyną 120 m2 vėl tyrinėjo I. Jablonskis. Tuo metu pilkapių sampilai jau nebeišsiskyrė. Surasti 6 degintiniai kapai, lipdytos keramikos (radiniai perduoti Kretingos muziejui). I. Jablonskis pilkapius datavo I tūkst. pr. m. e. viduriu.
I. Jablonskio duomenimis, pilkapių skersmuo buvo nuo 7 iki 18 m., aukštis – nuo 0,35 iki 0,8 m. Išliko po tyrinėjimų atpilti 5–6 m skersmens iki 0,6 m aukščio pilkapiai.
1986 m. tiesiant telefono kabelį, pilkapyno teritorija dar kartą buvo apardyta: buldozeriu nustumti dviejų atpiltų pilkapių šonai. Į pietus nuo atpiltų pilkapių yra 25 m ilgio šiaurės–pietų kryptimi iki 0,2 m aukščio nežymi kalvelė. Panaši kalvelė yra ir į šiaurę nuo atpiltų pilkapių, kur 1983 m. už 20 m nuo jų stovėjo 2 elektros stulpai. Šiose kalvelėse ir buvo išlikę neištirti pilkapiai. Pilkapyno teritorija dirvonuoja. Išskirta pilkapio apsaugos zona.
1987 m. gruodžio 22 d. Mosėdžio pilkapiai įtraukti į vietinės reikšmės archeologijos paminklų sąrašą. Jų numeris AV-2052. 
 

© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.31 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija