Kultūra Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

Vietovės, kuriose  MYKOLAS KLEOPAS OGINSKIs Gyveno lenkijoje

Parengė Danutė Mukienė


Guzovo rūmaiGuzovas

Vietovė – 50 kilometrų nuo Varšuvos. Jojenuolat gyvena apie 700 žmonių. Kompozitorius Mykolas Kleopas Oginskis gimė iki šiol išlikusiuose Guzovo rūmuose. Juos 1783 m. pastatė kompozitoriaus tėvas Andrius Oginskis, kuris mirė 1787 metais.
M. K. Oginskis vėliau tapo Rietavo, Zaliesės ir Maladečino valdytojas. Guzovą valdė Lubenskiai. 1829 m. Guzove Henrikas Lubenskis įsteigė cukraus fabriką, kuris tebeveikia iki šiol.
1894 m. Guzovo rūmai buvo pertvarkyti: iškilo priestatas, koplyčia (naujus statinius projektavo Vladislovas Hiršelis). Šiais darbais rūpinosi Feliksas Sabanskis. Po minėtos rekonstrukcijos rūmai tapo dar prabangesni.

1894 m. Guzove įkurta Šv. Felikso parapija,1895 m. pašventinta didikams priklausiusi Šv. Felikso koplyčia. Dabar tai gražiai tvarkoma, gana įspūdinga bažnyčia, kurioje dirba kunigaikščių Oginskių įvairiapusiu kultūriniu palikimu ir jo populiarinimu besirūpinantis kunigas.

Sovietiniais laikais Guzovo rūmuose veikė cukraus fabriko administracija. XXI a. pradžioje pastatas buvo beveik tuščias, jį būtinai reikėjo remontuoti.

Netoli Guzovo esančioje Viskitek (Wiskitek) bažnyčioje 1763 m. susituokė kompozitoriaus tėvas Anžejus Oginskis ir Paulina iš Šembek giminės. Prieš tai ji jau turėjo du sūnus: iš pirmos santuokos – Feliksą Lubenskį, iš antrosios – Protazijų Potockį.

1765 m. M. K. Oginskio ir Paulinos Šembek šeimoje gimė Mykolas Kleopas Oginskis. Viskitek bažnyčioje jis buvo pakrikštytas net 7 vardais.
Tais pačiais 1763 m. susituokė ir kompozitoriaus Mykolo Kleopo senelis – Anžejaus Oginskio tėvas Tadeušas Francišekas (Tadas Pranciškus) Oginskis. Jis vedė Jadvygą iš Zaluskių giminės (Rietavo seniūno Kristoforo Tiškevičiaus našlę, kuri pasogos gavo Rietavą).

Tado Pranciškaus Oginskio pirmoji žmona buvo lietuvė Izabelė Radvilaitė, žinoma savo labdaringais darbais. Jiedu susilaukė kompozitoriaus M. K. Oginskio tėvo Anžejaus ir antrojo sūnaus Pranciškaus Ksavero. Izabelė Radvilaitė-Oginskienė mirė 1761 metais.
Lenkijoje esančiame Miednievicų bažnyčios rūsyje, raudonuose 200 metų senumo sarkofaguose, ilsisi Paulinos ir Anžejaus Oginskių palaikai, kurie iki šiol yra gana gerai išsilaikę.

1998 m. spalio 17 d. Guzove buvo gražiai paminėta Guzovo 600 metų sukaktis, atidengtas paminklas kompozitoriui Mykolui Kleopui Oginskiui. Paminklo autorius Ŗ Anžejus Rene. Ta pačia proga išleistos knygutės „Guzovas ir jo apylinkės“, „Kleopas Mykolas Oginskis”. Jų autorius – kunigas Piotras Staniakas. Buvo išleista ir kasetė su 18 Mykolo Kleopo Oginskio polonezų. Ją įrašė M. K. Oginskio proproanūkis Ivo Zaluskis Londone.

 


© Regionų kultūrinių iniciatyvų centras.
Tinklalapis atnaujintas 2014.09.01 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija