Tautosaka Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra Žemaitijos herbas
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija

KONČIŲ GIMINĖ SUGRĮŽO Į PURVAIČIUS (PLUNGĖS RAJONAS), 
IGNO KONČIAUS GIMTINĘ 

Jolanta Skurdauskienė,
Žemaičių dailės muziejaus vyr. istorikė

RugpjūProfesorius Ignas Končius. Nuotrauka iš ŽKD redakcijos archyvočio 3 d. Purvaičiuose (Plungės r.), senajame Končių ūkyje, rinkosi Purvaičių ir aplinkinių kaimų gyventojai, kiti svečiai. Proga buvo ypatinga – po daugelio metų Končių šeimai sugrįžo garsaus fiziko, etnografo profesoriaus Igno Končiaus tėviškės sodyba.
Prieš du šimtus metų šioje sodyboje apsigyveno Silvestras Končius. Iki šiol gyvi pasakojimai, kad jis čia susapnavęs keistą sapną apie Švenčiausią Mergelę Mariją ir Šventąjį Jonelį, besiprašančius iš dulkėtos klėties perkelti juos į koplytėles. Šioje sodyboje gimė Ignas Končius. Jis mėgdavo lakstyti Sausdravo upelio pakrantėmis, gyvendamas Purvaičiuose jis pradėjo savo gyvenimo kelią į mokslą. Čia vasaras leido jo sūnūs.
Končių giminei Purvaičių sodyba priklausė iki Antrojo pasaulinio karo, o po to ji atiteko kitiems žmonėms. Dabartinis naujasis sodybos šeimininkas Gintaras Končius sako, kad „geri ir dori tai buvo žemaičiai“. Iki šiol sodybos kieme išliko senoji koplytėlė, kurioje stovėjo sapne apsireiškusi Švenčiausioji Mergelė. Per daugelį metų sodyboje išsaugota nemažai ir kitų Končių giminei labai brangių relikvijų.
Tikimasi, kad ši sodyba sujungs ne tik visą Končių šeimą, bet ir vietos žmones naujiems ir prasmingiems darbams.
Žlibinų seniūnijos gyventojus į šventę sukvietę Končiai, ne tik prisistatė vietos bendruomenei, bet ir padėkojo už naujakuriams jau suteiktą pagalbą. Kviesdami visus profesoriaus tėviškėje kurti kultūros židinį, jie pasidžiaugė, kad pradžia jau padaryta, – nuo rugsėjo 2 d. Žlibinų pagrindinė mokykla vadinsis Igno Končiaus vardu. Tikimasi, kad kasmet, pirmąjį šeštadienį po liepos 31 d., sodyboje rinksis žmonės paminėti profesoriaus Igno Končiaus gimtadienį. Įvairiausių gražių sumanymų kupini šeimininkai visų prašė jų darbų supratimo ir palaikymo.
Pakalbinti šventėje dalyvavę žmonės sutartinai tvirtino, kad džiaugiasi naujais kaimo bendruomenės nariais – jaunaisiais Končiais. Žlibinų seniūnijos seniūnė Sigutė Žemaitaitienė pasakojo, kad tai spinduliuojantys, kiekviena smulkmena besidžiaugiantys, bendruomenės dvasią gaivinantys žmonės. Purvaitiškiai jau senokai neturėjo kur susirinkti, todėl Končių pasiūlymas steigti sodyboje kultūros židinį, ne tik priimtinas, bet labai džiuginantis sumanymas.

© Žemaičių kultūros draugijos redakcija, 2002
Tinklalapis atnaujintas 2014.07.31 .
Pastabas siųskite adresu: zemaiciu@gmail.com

Istorija Kultūra Kalba Lankytinos vietos Vyskupija Literatūra
Tautosaka Naujienos Redaktoriaus žodis Archyvas Atsiliepimai
RodyklėĮ pradžiąInformacija